Møt Adventure Thor og andre utstillere på MC-messen til helgen!
Siste nytt

Det blir ikke bare motorsykler å se på MC-messen. Her finner du bl.a. et eget område for Adventure med over 1000 kvadratmeter med utstillere som Adventure Thor, Mosko Moto, Enduristan og flere andre. Det blir en egen utstilling med sykler fra flere kjente Adventure-førere som bl.a. Pål Andreas Ullevålseter, Dovland, Kimsen. Inne på området er det en egen scene der en får foredrag fra kjente profiler som bl.a. The Girl On A Bike, Krikkos, Off She Goes, Peter Solnør Kimsen og MC-avisa/Bike freelancer Kyrre Hagen. Se eget program her. Her kan du lære deg førstehjelp på stedet, skifte dekk ute i naturen og det er folk som kan gi deg tips om dekk og demperne på den sykkelen du har er god nok til ditt bruk, eller om du må oppgradere. Er du interessert i Adventure- og endurokjøring så er MC-messen årets viktigste arene.
Tekst: Ole-Andreas Isdahl
Adventure Thor satser på Lone Rider, Weiser og MotoAirbag

Det blir ikke bare motorsykler å se på MC-messen. Adventure Thor er en av landets adventure-sluggere med stor interesse for adventure-dubeditter og utstyr for de som driver med ordentlig turkjøring. Det siste halve året har han og samboer Anne Cathrine, nærmest reist jorda rundt på to hjul, og det har vært problematisk å følge med på hvor disse to har vært til enhver tid. Nå er de tilbake i Norge, og på deres stand får du både gode råd og dyp innsikt i utstyrspakkene som virkelig holder mål.
Lone Rider er et av de raskest voksende utstyrsmerket de siste årene. Det ble startet av folk som reiste jorden rundt på motorsykkel, og som ville lage produktene de selv ønsket seg.
Eventyret startet med de velkjente teltene med «garasje» som man kan stå oppreist i, eller gjemme bort sykkelen når det trengs. Men det var nok de halvharde MotoBags som sementerte ryktet om de tøffeste sideveskene på markedet.
Siden har selskapet vokst kraftig, og Lone Rider lanserer stadig nye produkter. MotoTent har fått følge av et mindre og lettere ADVTent. MotoBags har fått følge av aluminium topp- og sidebokser, og mange ulike vesker. I fjor lanserte de MotoLights ekstralys med tilbehør, og de har hatt en ekstrem suksess med disse. De har virkelig truffet markedet med sitt tydelige designspråk og kompromissløse kvalitet.
Adventure Thor (AdvThor.no) lanserte seg som norsk forhandler på MC-messen i 2023, og den lille nettbutikken har opplevd stor vekst i tiden som har gått siden. «Selskapet var den gangen bare en liten hobby, og jeg følte at jeg tok en stor sjanse når jeg bestilte standen. Men mottakelsen var helt enorm», forteller Thor Hammer. «Standen var full allerede fem minutter etter at dørene åpnet på fredag, og først godt utpå lørdag ettermiddag stilnet det. Besøket og salget var over all forventning, så det var aldri tvil om at vi skulle være med i år.»

Thor er stolt over at han fortsatt er den eneste forhandleren som Lone Rider. Lone Rider selger ellers bare direkte på nett. «Jeg ble kjent med gründeren mens jeg selv kjørte Amerika fra nord til syd, og ble faktisk sponset med MotoBags til langturen. De bruker jeg fortsatt ni år senere, noe som sier litt om kvaliteten», forteller Thor.
Lone Rider har blitt et stort selskap, som selger over hele verden. Men de har fortsatt ikke noe kontor. Alle ansatte jobber hjemmefra i ulike land, og både produksjon og logistikk er satt ut til andre. «Nesten som Adventure Thor,» ler Thor, som gjerne er på MC-reise hele vinterhalvåret selv og styrer butikken med medbrakt laptop. «Men jeg har i alle fall en kar i Oslo som kan sende, motta og montere litt.»
Weiser Technik

Adventure Thor stiller også med produkter fra et par andre utvalgte leverandører. Weiser Technik er en nisjeprodusent som løser det Hammer hevder er et stort trafikksikkerhetsproblem på nyere BMW motorsykler: Samme lyktestil brukes til både baklys, bremselys og blinklys. Resultatet er at det er svært vanskelig å se blinklyset når man bremser, det orange «drukner» i det kraftige røde. Weiser Tecknik har ulike plug and play-produkter som rydder opp.

MotoAirbag
Mens Lone Rider er veldig fokusert på store og mellomstore eventyrsykler, og Weiser kun på BMW, er årets store nyhet på standen for alle på to hjul: Airbagvester- og jakker fra det ledende italienske merket MotoAirbag.

Airbag-vester fikk voldsom oppmerksomhet på slutten av sesongen i fjor. Omtrent samtidig publiserte det velrennommerte britiske nettstedet Bennets Bike Social en grundig test av alle produkter på markedet, med en tilhørende YouTube-video. Italienske MotoAirbag ble utropt som klar vinner, og Adventure Thor klarte raskt å skaffe seg agenturet.
«Vi har egentlig ikke lansert MotoAirbag skikkelig enda, vi tenkte å gjøre det på messa hvor folk kan prøve de skikkelig. Men kundene har funnet oss, og vi har faktisk solgt en hel del allerede. Skikkelig gøy, for dette er produkter som kan redde kjøperen fra både rullestoler og det som verre er», sier Hammer.
Du finner standen til Adventure Thor AS på Adventure-torget i hall C.