- Spillemidler skal ikke brukes til privat fortjeneste
Bike skrev i går om at Norges Motorsportforbund oppsiktsvekkende nok har stiftet et eget datterselskap i utlandet, og på den måten går via norsk aksjelov. Kommunikasjonssjef i Norges Idrettsforbund, Per Tøien, understreker at han ikke uttaler seg om denne konkrete saken, men at reglene på spillemidler er helt klare: De skal ikke brukes på privat fortjeneste.
Bike har i hele dag forsøkt å få en uttalelse fra generalsekretær Inge Andersen i Idrettsforbundet om hans synspunkter på det idrettspolitisk kontroversielle faktum at Norges Motorsportforbund har stiftet et LTD-selskap i Storbritannia. Det reiser seg naturlig nok store etiske og idrettspolitiske spørsmål når et forbund som er basert på offentlig støtte velger å gå omveien rundt et norsk aksjeselskap og registrerer et datterselskap i utlandet.
Inge Andersen har vært opptatt med OL-spørsmål i Stortinget i dag, og har dessverre ikke vært tilgjengelig for kommentarer. Vi har imidlertid snakket med kommunikasjonssjef Per Tøien som understreker det samme som vi skrev i går, at det ikke er uvanlig med datterselskap i særforbundene, men at han ikke kjenner til andre særforbund som har valgt en LTD-løsning.
- NIF er kun kjent med denne saken via Bike, og vi har ikke fått noen formell henvendelse om saken. Motorsportforbundet er en selvstendig aktør og må selv svare for egen organisasjon. Men vi vil ta kontakt med NMF for å få fakta i saken, sier han.
Lånte 350.000 NOK til LTD-selskapet
Etter det Bike leser av regnskapet til NMF, ble det i 2010 lånt 350.000 kroner fra Norges Motorsportforbund til Norges Motorsportforbund LTD. Det har ikke lyktes å få dette bekreftet fra NMF i dag og vi kommer tilbake med informasjon omkring dette så snart vi har fått svar fra NMF. Det er som kjent Motorsportkonferanse denne helgen, og NMF-ledelsen har trolig hektiske dager.
-
Bilder
-
Verktøy





Artikkelen har 8 kommentarer
skal ikke spillemiddlene egentlig gå til de lisensierte i form av middler til rekrutering, bygging av annlegg osv?
Det må jeg si. Pokaler og greier....
Pent og pynteli må æ si... Håpe den lille røde får stå i fred ei stund no ;-)
Synes dette bare blir verre og verre. Med all respekt for Bike, men burde dere ikke fått litt bistand fra andre medier som på et generelt grunnlag har større forutsetninger for å lage litt liv å røre, og få til en skikkelig gjennomgang av hele organisasjonen? Det er muligens ikke bare i NMF som bør ettergåes nærmere.
Når det gjelder den lille røde, så er vel den i full sving igjen nå????
Er bladet Kapital informert om denne saken? Er ikke dette stoff for dem eller DN?
Har ikke brukt den idag, men sner det mer nu, tar jeg den fort ut ja.....
Meget god ide 555SR
Skriv ny kommentar
-
Logg inn eller registrer deg for å kommentere